107.5 KOOL FM Link



SERVING CENTRAL ONTARIO

ALLISTON - BRADFORD WEST GWILLIMBURY
GEORGINA - INNISFIL - MIDLAND - ORILLIA

CONCERTS CALENDAR

ARTIST & ACT MUSIC STYLE GUIDE

JAZZ ARTISTS
BLUES and RHYTHM & BLUES ARTISTS
VARIETY ARTISTS
TEACHER RECITALS - URBAN-INDIE ARTISTS

CLICK ON CONCERT TIMES FOR MORE INFORMATION

JUNE 2018
THURSDAYFRIDAYSATURDAYSUNDAYMONDAYTUESDAYWEDNESDAYTHURSDAYFRIDAYSATURDAYSUNDAYMONDAY
VENUES
7
8
9
10
11
12
131415161718
VENUES

BARRIE CITY HALL
-
THE ROTUNDA

 

12:00 p.m.
Brian Dickinson

5:00 p.m.
Mitzi & Demi Music Studio

6:30 p.m.
Music Lessons Barrie

8:00 p.m.
"Duke's Suite Tooth" - Fern Lindzon

9:15 a.m.
The Skyliners Big Band Rehearsal
12:30 p.m.
Joyful Sounds Music Studio
3:30 p.m.
Nena Lamarre

5:30 p.m.
Piano Forever

8:00 p.m.

"The Quartet That Changed Jazz" - The Mark Eisenman
Quartet

 12:00 p.m.
Patrick Hewan
5:00 p.m.
Mark Widner

6:00 p.m.

Diane Lamb
12:00 p.m.
Stacie McGregor
6:30 p.m.
Music Lessons Barrie


12:00 p.m.
Hilario Duran
4:30 p.m.
Inga Williams
6:30 p.m.

Ivory Note Music Studio
12:00 p.m.
Amanda Tosoff
5:00 p.m.
Laurie Nichol

8:00 p.m.
"The Trio" - The Bernie Senensky Trio
12:00 p.m.
Adrean Farrugia
6:00 p.m.
Michelle Harper

8:00 p.m.
"Ravelation" - Matt Herskowitz
12:30 p.m.
Irina Tsernikova
3:00 p.m.
Susan Pajor
6:00 p.m.
Sarah Lawton

8:00 p.m.

The Skyliners Big Band
 12:00 p.m.
Joe Sealy
5:00 p.m.
Eleanor Honey
BARRIE CITY HALL
-
THE ROTUNDA
BARRIE FARMERS'
MARKET
  

9:00 a.m.
Huronia Hotstrings

      8:30 a.m.
The Barrie Saxophone Quartet
  
BARRIE FARMERS'
MARKET
BARRIE PUBLIC
LIBRARY -
DOWNTOWN
     11:30 a.m.
Alma Latina
 11:30 a.m.
Trillium Jazz
 10:30 a.m.
Family Jazz Time
The Russ Strathdee Group
   BARRIE PUBLIC
LIBRARY -
DOWNTOWN
BARRIE PUBLIC
LIBRARY -
PAINSWICK
    
11:30 a.m.
Jazz-Mandhu
 11:30 a.m.
The Greg Hardy Duo
 11:30 a.m.
The Mattew Raitt Duo
   BARRIE PUBLIC
LIBRARY -
PAINSWICK
BARRIE YACHT CLUB  3:00 p.m.
Jazz-Mandhu
          BARRIE YACHT CLUB
BRADFORD -WEST
GWILLIMBURY
PUBLIC LIBRARY
   2:00 p.m.
Mark "Bird" Stafford & Conor Gsins
        
BRADFORD -WEST
GWILLIMBURY
PUBLIC LIBRARY
THE BRIARS -
JACKSON'S POINT, GEORGINA
 6:00 p.m.
Larry Baguley
6:00 p.m.
DJ Robert Hawkins
     6:00 p.m.
Larry Baguley
6:00 p.m.
DJ Robert Hawkins
12:00 p.m.
BBQ & Blues with Tim Bastmeyer

 THE BRIARS -
JACKSON'S POINT, GEORGINA
THE CAMPHILL STORE  2:30 p.m.
TBA

        THE CAMPHILL STORE
CANVAS AND
CABERNET
  
2:00 p.m.
Aura
with
Scott Boyer
      2:00 p.m.
Aura
with
Stacie McGregor
 CANVAS AND
CABERNET
CASA
CAPPUCCINO
 7:00 p.m.
The Blues Birds
     6:30 p.m.
TBA
   CASA
CAPPUCINO
DONALEIGH'S
IRISH PUBLIC
HOUSE
9:00 p.m.
Shawn Steinhart
10:00 p.m.
The Royal Pains
10:00 p.m.
Tara Brox And The Revellers
    9:00 p.m.
TBA
10:00 p.m.
The Shawn Steinhart Duo
10:00 p.m.
Those Handsome Hooligans
  DONALEIGH'S
IRISH PUBLIC
HOUSE
ERA 67,
ORILLIA
 6:00 p.m.
TBA
6:00 p.m.
TBA
6:00 p.m.
TBA
2:00 p.m.
TBA
 ERA 67
FOXX LOUNGE ROCK BAR & HOTDOGGERY8:00 p.m.
The Wet Bandits & More
8:00 p.m.
Dyer & More
8:00 p.m.
The Ocean Cure & More
 7:00 p.m.
"Laffy Taffy Tuesday"
9:00 p.m.
"New Music Thursdays"
8:30 p.m.
TBA
9:00 p.m.
Latchkey & More
 FOXX LOUNGE ROCK BAR & HOTDOGGERY
GIBSON CENTRE FOR COMMUNITY, ARTS & CULTURE
- ALLISTON
8:00 p.m.
Mudmen Show
        GIBSON CENTRE FOR COMMUNITY, ARTS & CULTURE
- ALLISTON
HERITAGE PARK
-
CENTRE STAGE
       

The Urban Village Concert Series
6:15 p.m.
Cool hand & the Cadillac
6:20 p.m.
Rodknee
7:25 p.m.
Nothing Serious
8:00 p.m.
Astin Clark
8:35 p.m.
Jacob Hamilton Band
9:10 p.m.
Flight 07

The First Peoples Concert Series
6:00 p.m.
The Pete Devlin Trio

7:30 p.m.
Rosary Spence

9:00 p.m.
Nadjiwan

10:30 a.m.
The Skyliners Youth Big Band
12:00 p.m.
The Mystics
1:30 p.m.
The Livingston-Clegg Jazz Sextet

3:30 p.m.
"Head Hunters"
- The Jason Raso Funktet

5:30 p.m.
"Lady Day"
- Tia Brazda

7:30 p.m.
"Jazzin' The Green" - The Miller School of Irish Dance
8:30 p.m.
"Brubeck Before Time"
- The Jim Gelcer Quartet


11
:00 a.m.
Big Tent Revival Meeting
12:00 p.m.
Gospel Songfest

Great Canadian Guitarists Concert Series
1:00 p.m.
Grant Lyle

2:30 p.m.
The Ted Quinlan Trio

4:30 p.m.
"The Best Of Johnny Winter"
- Wild "T" & The Spirit with Pat Rush

6:30 p.m.
"T-Bone Blues"
- The Jack De Keyzer Band

 HERITAGE PARK
-
CENTRE STAGE
HIGHER GROUNDS COFFEE HOUSE  9:00 a.m.
Timmy Webster
      9:00 a.m.
Timmy Webster
  HIGHER GROUNDS COFFEE HOUSE
THURSDAYFRIDAYSATURDAYSUNDAYMONDAYTUESDAYWEDNESDAYTHURSDAYFRIDAYSATURDAYSUNDAYMONDAY
7
8
9
10
11
12
131415161718
INNISFIL PUBLIC
LIBRARY -
COOKSTOWN
  11:30 a.m.
The Richard Whiteman Trio
         INNISFIL PUBLIC
LIBRARY -
COOKSTOWN
INNISFIL PUBLIC
LIBRARY -
LAKESHORE
  
1:30 p.m.
The Anthony D'Alessandro Trio
        INNISFIL PUBLIC
LIBRARY -
LAKESHORE
JACKSON'S POINT,
GEORGINA
-
THE PARKETTE
   

The Red Barn Concerts Series
12:00 p.m.
Keswick High School Jazz Band & Friends
1:15 p.m.
The Django Djunkies
2:45 p.m.
"Eric Clapton Unplugged" - Cliff Stevens
4:15 p.m.
The Bill Evans Trio

6:00 p.m.
Catfish Turner

        JACKSON'S POINT,
GEORGINA
-
THE PARKETTE
KENZINGTON
BURGER BAR
10:30 p.m.
Live Band
10:30 p.m.
Live Band
10:30 p.m.
Live Band
10:30 p.m.
Live Band
 10:30 p.m.
Live Band
10:30 p.m.
Live Band
10:30 p.m.
Live Band
10:30 p.m.
Live Band
10:30 p.m.
Live Band
10:30 p.m.
Live Band
 
KENZINGTON
BURGER BAR
LAKE SIMCOE ARMS -
JACKSON'S POINT, GEORGINA
 9:00 p.m.
The Moondogs
6:00 p.m.
Joe & Frank
     9:00 p.m.
Loose Change
6:00 p.m.
Joe & Frank
  LAKE SIMCOE ARMS -
JACKSON'S POINT, GEORGINA
LEACOCK MUSEUM -
ORILLIA
          11:00 a.m.
Soul City Jazz
 LEACOCK MUSEUM -
ORILLIA
McREILLY'S PUB  10:00 p.m.
Noelle Cyr
10:00 p.m.
Mickey Roland
     10:00 p.m.
Dav Dickenson
10:00 p.m.
Joe Abbott
  McREILLY'S PUB
MIDLAND CULTURAL CENTREJUNE 2
8:00 p.m.

"Only Yesterday" - The Carpenters Show
  7:30 p.m.
Albert Lee Show
     8:00 p.m.
"We Walk the Line" - Johnny Cash Show
  MIDLAND CULTURAL CENTRE
MIDLAND PUBLIC LIBRARY         1:00 p.m.
Joe Gravelle
1:00 p.m.
Wendy Laurier & Jeff Shawcross
 MIDLAND PUBLIC LIBRARY
ROYAL CANADIAN
LEGION
7:00 p.m.
Open "Mic" Night
7:30 p.m.
The Renaissance band
7:00 p.m.
"The Silver Fox" DJ Paul Rogers
     7:30 p.m.
Even Steven
7:00 p.m.
"The Silver Fox" DJ Paul Rogers
  ROYAL CANADIAN
LEGION
ROYAL VICTORIA
HEALTH CENTRE

11:30 a.m.
Wendy Laurier & Jeff Shawcross
11:30 a.m.
Jazz-Mandhu
     11:30 a.m.
Adrien Robitaille
11:30 a.m.
Joe Garrisi
    ROYAL VICTORIA
HEALTH CENTRE

THE SPEAKCHEASY 6:00 p.m.
Joe Poirier & Gary Sharma
     6:00 p.m.
Tony Quarrington & Chris Robinson
     THE SPEAKCHEASY
STICKY FINGERS
BAR & GRILL
 9:30 p.m.
The Traveling Milburys
9:30 p.m.
The Rick Robichaud Band
2:00 p.m.
Lance Anderson with The Joe Huron Trio

8:00 p.m.
Jam Night with Rob Drake

   9:30 p.m.
Chuck Jackson & The All Stars
9:30 p.m.
Smokey Monaghan
2:00 p.m.
Chris Robinson's Swing City Jazz Band
8:00 p.m.
Jam Night with Rob Drake
STICKY FINGERS
BAR & GRILL
TARA INDIAN
CUISINE
 6:00 p.m.
Norris Vines
6:00 p.m.
Northern Latitude
     
6:00 p.m.
The Beverly Taft Duo

6:00 p.m.
Carlos Del Junco & Rick Fines

  TARA INDIAN
CUISINE
TRINITY ANGLICAN CHURCH  

 

7:00 p.m.
Jazz Vespers
The Thomas Trinity Ensemble
        TRINITY ANGLICAN CHURCH
THURSDAYFRIDAYSATURDAYSUNDAYMONDAYTUESDAYWEDNESDAYTHURSDAYFRIDAYSATURDAYSUNDAYMONDAY
7
8
9
10
11
12
131415161718

This Schedule Is Subject To Change Without Notice
Current to JUNE 11, 2018